Big Air v meste

Big Air v meste je športovo-súťažná netradičná šou, ktorá sa odohráva v historickom centre mesta Kremnica. Snowboardisti a freeskieri súťažia v skoku z mostíka. Big Air v meste však nie je len o súperení. Je to aj o strete energií jazdcov a divákov, úžasnej atmosfére mesta a taktiež o ľuďoch, ktorí akciu pomáhajú každoročne realizovať. Pôvodne bola táto športová aktivita súčasťou sprievodného programu Bielej stopy. Prvýkrát dobrovoľníci zorganizovali súťaž v roku 2006. Spojením adrenalínového športu, hudby a tradície bolo dotvoriť veľkolepú zimnú festivalovú atmosféru mesta Kremnica. Big Air v meste si razí vlastnú cestu. Stal sa obľúbenou akciou v roku nielen pre jazdcov, ale aj návštevníkov. Organizátorov čaká veľká výzva na rok 2020. V poradí už 12. ročník zimného Big Airu v meste chcú zaradiť do série pretekov FIS Európskeho pohára v snowboardingu a freestyle lyžovaní.

2006

Prvýkrát sa Big Air v meste odskákal v Kremnici 11. februára 2006. Snowboardová exhibícia sa konala paralelne so slávnostným otvorením 33. ročníka Bielej stopy. Tento premiérový event bol akýmsi predvojom a skúškou, či akcia zaujme jazdcov aj divákov. Išlo o lokálnu súťaž, ktorej sa zúčastnilo 20 snowboardistov a lyžiarov z Kremnice, zo Žiaru nad Hronom, Zvolena, Žiliny a z Považskej Bystrice. Na príprave sa týždeň podieľalo približne 15 dobrovoľníkov.

„My sme si vtedy v našom lokálnom stredisku stavali skoky a „skočky“ prakticky každý víkend na inom mieste a vychutnávali si polety a pády do čerstvého, asi ako všetci vyhecovaní mladí jazdci. Stavanie nám celkom išlo, zdokonaľovali sme sa a hľadali nové výzvy. A tak vznikol prvý BAVM,“ opisuje začiatky organizátor Ondrej Horváth. 

Snehové podmienky boli veľmi dobré, na námestí bolo asi meter prašanu. Na prvý ročník sa bez väčšej propagácie prišlo pozrieť asi 500 divákov. Súťaž od začiatku fungovala formou takzvanej jam session. Súťažiaci skáču bez obmedzenia počtu skokov a jazdci si spomedzi seba vyberajú najlepších, ktorí postupujú do finálne a následne na víťazné priečky.

Víťaz BAVM 2006

Juraj Bernát

2007

V roku 2007 sa športovo-adrenalínové podujatie Big Air v meste nekonalo. Po kvalitnej snehovej nádielke v roku 2006 bolo tento rok na námestí 0 cm snehu. 

2008

Ani zlé snehové podmienky neodradili FRST Crew a 9. februára 2008 sa na Štefánikovom námestí v Kremnici konal druhý pretek Big Air v meste. Prípravy sa však nezaobišli bez komplikácií. V tom čase totiž miesto snehovej periny na námestí rástla zelená tráva. Sneh sme nakoniec dovážali z lyžiarskeho strediska Skalka. Súťaž bola opäť súčasťou programovej a organizačnej štruktúry 35. ročníka Bielej stopy. Na organizácii sa spolupodieľalo približne 25 dobrovoľníkov a celý proces trval štyri mesiace. Na námestí sa počas dňa premlelo okolo 1500 divákov a na večerné finále sa prišlo pozrieť asi 800 ľudí. Skokanský mostík bol 4,5 m vysoký a do súťaže sa prihlásilo dokopy 54 jazdcov. Do večerného finále postúpilo 20 najlepších.

Výsledky BAVM 2008

Snowboard

1.miesto:         Daniel Fraňo

2.miesto:         Róbert Volka

3.miesto:         Peter Pap

SKI

1.miesto:         Tomáš Murgač

2.miesto:         Juraj Bernát

3.miesto:         Juraj Ďurovčík

2011

Piaty ročník sa konal 29. januára. Azúrovo modrá obloha, biele námestie a optimálna teplota pod nulou napomohli jazdcom k skvelým výkonom a divákom poskytli takmer idylické pohľady. Všetci tak rýchlo zabudli na to, že Kremnica ešte pár dní pred eventom vyzerala ako na jar. Prírode dopomohli dve snežné delá a neskôr aj prírodný sneh. Prípravy celého podujatia trvali trištvrte roka, od zháňania sponzorov až po finálnu podobu skoku v deň D. Finišovalo sa najmä posledný týždeň, keď chalani stavali lešenie, mostík a skok. Do práce bolo zapojených približne 40 dobrovoľníkov. Adrenalínových pretekov sa zúčastnilo 47 súťažiacich. Registrovaných bolo 25 snowboardistov, 22 freeskierov z toho 3 ženy a 4 Česi. V tomto roku sme otvorili aj kategóriu rookies, čiže mladé talenty do 18 rokov. Do večerného finále postúpilo 8 lyžiarov, 11 snowboardistov, 1 žena a 4 rookies.

Výsledky BAVM 2011

Snowboard

1.miesto:         Honza Kaňurek

2.miesto:         Matej Dolník

3.miesto:         Martin Kaňurek

SKI

1.miesto:         Viliam Tomo

2.miesto:         Juraj Bernát

3.miesto:         Jozef Kysučan

SKI ženy

1.miesto:         Petra Jurečková

SKI rookies

1.miesto:         Patrik Vozár

2012

Akcia sme v roku 2012 zrušili. Hlavným dôvodom bol vtedajší stav Štefánikovho námestia a jeho rekonštrukcia. Prestávku sme brali aj ako cenný čas, ktorý sme využili na lepšiu prípravu ďalšieho ročníka Big Air v meste 2013, komunikáciu s mestom, ale aj rozšírenie organizačného tímu.

2015

V sobotu 7. februára sa do súťaže prihlásilo 30 pretekárov, a to nie len zo Slovenska, ale aj z Poľska, Česka a Fínska. Prvýkrát sme program Big Airu doplnili aj o aktivity v piatok. V Kine Akropola sme premietali snowboardové a freeski filmy v rámci Adrenalín Film Festivalu. V sobotu to na námestí žilo a na pódiu vystúpil Zverina. Víťazstvo si v kategórii lyžiarov odniesli freestylisti zo severu. Za svojho favorita mohli hlasovať aj diváci. Najviac sympatií si za svoje vymakané skoky vyslúžil Fín Ville Vuori.

Výsledky BAVM 2015

Snowboard

1.miesto:      David Kordiak (Trnava)

2.miesto:      Jan Lohynský (ČR)

3.miesto:      Marek Ježek (ČR)

SKI

1.miesto:       Ville Vouri (Fínsko)

2.miesto:       Henry Mäkinen (Fínsko)

3.miesto:       Juraj Bernát (Vrútky)

Best Trick

Dávid Kordiak (SNB) – BS 720

2016

Súperenie na deviatom ročníku bolo o to divokejšie, že Big Air v meste bol súčasťou celoslovenského pohára. Konštrukcia nájazdu mala tento rok viac ako desať metrov a štartovalo 31 jazdcov. Prvé miesta vychytali Slováci, v snowboardovej časti si prvenstvo na svoje konto pripísal Dávid Kordiak a spomedzi freeskierov Juraj Bernát. Cena za best trick putovala Jurajovi Bernátovi za cork 10 tail. Najmladším účastníkom bol 15-ročný Samo Jaroš, nežnejšie pohlavie zastupovala lyžiarka Natália Šlepecká, účastníčka Olympijských hier v Soči 2014.

Výsledky BAVM 2016

Snowboard

1.miesto:     Dávid Kordiak

2.miesto:     Matej Matys

3.miesto:     Boris Karolčík

SKI

1.miesto:     Juraj Bernát

2.miesto:     Richard Jurečka

3.miesto:     Peter Lengyel

Best Trick

Juraj Bernát (SKI) – cork 10 tail

Dávid Kordiak (SNB) – sw bs 7 cork

Leto 2017

Po úspešnom 10. ročníku BAVM sme chceli poriadne osláviť tieto narodeniny. Z veľkej párty sa však vykľula letná verzia eventu. Na zatvorenom termálnom kúpalisku sa 4. až 6. augusta odskákal Letný Big Air v meste, za účasti 30 riderov zo Slovenska, Česka, Poľska, Rakúska, Slovinska a Fínska. Z freeskierov si prvé miesto vyskákal Sam Baumgartner z Rakúska. Prvenstvo v kategórii snowboard patrilo Čechovi Petrovi Zveřinovi. Medaily si z Kremnice odniesli aj špičky ženskej slovenskej lyžiarskej obce Natália Šlepecká a Zuzana Stromková. Best Trick skočil len trinásťročný Michal Oravec, ktorý ustál triple backflip. Akcia bola viac festivalová, hudobný stage bol vo vypustenom bazéne a počas dvoch dní v Kremnici koncertovali Para, Billy Barman, Vec so Škrupom, Medial Banana, Saténové ruky a ďalší.

Výsledky Letný BAVM 2017

Snowboard

1.miesto:    Petr Zveřina (Česko)

2.miesto:    Aljosa Krivec (Slovinsko)

3.miesto:    Dávid Kordiak (Slovensko)

SKI

1.miesto:    Sam Baumgartner (Rakúsko)

2.miesto:    Jan Krysztof (Poľsko)

3.miesto:    Szczepan Karpiel-Bulecka (Poľsko)

Ženy SKI

1.miesto:    Natália Šlepecká

2.miesto:    Zuzana Stromková

Best trick

Michael Oravec – triple backflip

Leto 2019

V júni sa v Kremnici odskákal druhý Letný Big Air v meste. Športovo-súťažnú show si nenechali ujsť ani stálice a pravidelní účastníci zimnej akcie. O prvenstvo zabojovalo 23 jazdcov nielen z domácej freeridovej  scény, ale aj z Poľska a Česka. Medaily putovali do zahraničia. Z freeskierov si prvé miesto vyskákal Poliak Szczepan Karpiel a zo snowboardistov Čech Petr Zvěřina. Športovú časť programu dopĺňali wakeboardové exhibície. Na pódiu vo vypustenom bazéne vystúpili v piatok večer Para, Billy Barman a Vydrapená Bužírka Punk System. V sobotu patril stage kapelám Hudba z Marsu, Ultrazvuk, Slobodná Európa, Chiki Liki Tu-a a DJ-om.

Výsledky Letný BAVM 2019

Snowboard

1.miesto:    Petr Zveřina (Česko)

2.miesto:    Boris Karolčík (Slovensko)

3.miesto:    Martin Jozsa (Slovensko)

SKI

1.miesto:    Szczepan Karpiel (Poľsko)

2.miesto:    Jan Krysztof (Poľsko)

3.miesto:    Marián Sumka (Slovensko)

Best trick

Petr Zvěřina (SNB) – Triple

Tomáš Čiči Cuník (SKI) – Kangaroo Flip

2009

V posledný januárový deň 2009 sa odskákal v poradí tretí ročník BAVM. Opäť zima nebola zimou, a tak sme museli investovať do technického snehu a prírodný sneh dovážať z lyžiarskeho strediska. Prípravy trvali približne 6 mesiacov a na organizácii sa spolupodieľalo asi 45 dobrovoľníkov. Nájazdová konštrukcia mala už 6 metrov a rozrástol sa aj počet prihlásených riderov. BAVM 2009 odskákalo 52 jazdcov, z toho 33 snowboardistov a 19 freeskierov. Účasť bola medzinárodná, pretože prišli aj naši kamaráti z Maďarska a Česka. Najmladší súťažiaci mal len 13 rokov a Big Air si odskákal aj majster SR v snowboardingu Matej Matys. Finálne mohli diváci sledovať v priamom prenose aj prostredníctvom internetovej televízie Huste.sk. Približne 2000 divákov prišlo podporiť súťažiacich a 250 ľudí si nenechalo ujsť Big Air v meste Afterparty v kine Akropola.

Výsledky BAVM 2009

Snowboard

1.miesto:         Daniel Fraňo

2.miesto:         Rado Dubový

3.miesto:         Tomáš Hrnčiar

4.miesto:         Matej Dolník a Dušan Bízik

SKI

1.miesto:         Lukáš Trso 

2.miesto:         Tomáš Murgač 

3.miesto:         Jozef Kysučan

2010

Štvrtý ročník Big Air v meste bol súčasťou celoslovenského pohára vo freestyle snowboardignu – Nokia Snowboard X Tour 2010. Polročná príprava bola dôležitá, pretože tento rok organizátori nemohli poľaviť, ani si dovoliť nečakané problémy či komplikácie. Dvadsaťdva nákladných áut doviezlo na námestie technický sneh zo Skalky, nájazdová konštrukcia bola opäť o jeden meter vyššia a súťaže sa zúčastnilo 60 jazdcov zo Slovenska a okolitých štátov. Kremnica vítala aj najlepšiu slovenskú snowboardistku Klaudiu Medlovú. Približne 2500 divákov si užívalo adrenalínové exhibície, ktoré vyvrcholili skvelým večerným finále.

Výsledky BAVM 2010

Snowboard

1.miesto:         Matej Matys

2.miesto:         Rado Dubový

3.miesto:         Pavel Vyroubal

SKI

1.miesto:         Lukáš Trso

2.miesto:         Juraj Bernáth

3.miesto:         Tomáš Cuník

Best trick:        Ján Tajboš

2013

V roku 2013 sa Big Air v meste konal 26. januára. Skok mal vyše deväť metrov a jazdcov prišlo povzbudiť približne tritisíc divákov. Sneh sa tentokrát vyrábal už priamo na námestí, vďaka zasnežovaniu. Tento ročník bol bohatý aj na sprievodný program, súťaže a hudobné vystúpenia. Vychutnať si jedinečnú atmosféru prišlo 40 súťažiacich. Tých najlepších vyberala odborná porota a do večerného finále postúpilo 8 snowboardistov, 8 lyžiarov a 3 ženy.

Výsledky BAVM 2013

Snowboard

1.miesto:         Matej Matys

2.miesto:         Boris Karolčík

3.miesto:         Honza Kaňúrek

SKI

1.miesto:         Dan Hanka

2.miesto:         Lukáš Trso

3.miesto:         Juraj Bernát

Snowboard ženy

1.miesto:         Zuzka Medlová

2.miesto:         Diana Augustínová

SKI ženy

1.miesto:         Petra Jurečková

2014

Sobota 8. február, stabilné miesto v historickom centre Kremnice a obrovská kopa snehu čakajúca na svoje využitie. Hoci jarné počasie organizátorov potrápilo, 7. ročník STEFE Big Air v meste sa odjazdil. Do Kremnice prišlo takmer 40 snowboardistov a freeskierov zo Slovenska, Maďarska a Česka. V tomto roku sa podarilo chalanom postaviť doposiaľ najväčší mostík, ktorý mal dĺžku 9,5 m a výšku takmer 10 metrov. Dva týždne sa námestie umelo zasnežovalo a zo snehu sa následne niekoľko týždňov tešili aj kremnické deti, ktoré si túto kopu naplno užili tiež.

K siedmemu ročníku Big Air v meste Mincovňa Kremnica vyrazila aj limitovanú edíciu 100 kusov mosadzných mincí. Kremnický Big Air jednogroš sa neskôr stal aj oficiálnym platidlom na akciách BAVM. Základom návrhu je Kremnický hrad na jednej strane a na strane druhej je snowboardista letiaci ponad slovenské trojvršie. Prvý pamätný freestyle groš odpromoval umelec Tomáš Mrekovický.

Výsledky BAVM 2014

Snowboard

1.miesto:     Matej Matys

2.miesto:     Matej Dolník

3. miesto:    Dušan Bízik

SKI

1.miesto:     Lukáš Trso

2.miesto:     Peter Lengyel

3. miesto:    Juraj Bernát

Ženy

Zuzana Medlová

Best Trick

Juraj Bernát (SKI) – rotácia 1080

2017

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Big Air v meste v roku 2017 oslávil vo veľkom štýle okrúhle 10. výročie. FRST Crew sa nenechala zahanbiť a s pomocou dobrovoľníkov na Štefánikovom námestí chalani postavili doposiaľ najväčší skok v histórii podujatia. Dĺžka tabla bola 11 metrov, výška skoku približne 3 metre a dopad zatiaľ najväčší, aký kedy v Kremnici bol. BAVM sa odskákal 10. a 11. februára, bol súčasťou Slovenského pohára v snowboardingu a prvé body do celkového rebríčka v súťaži o majstra Slovenska mohli v Kremnici zbierať aj freeskieri. Do súťaže sa prihlásili jazdci zo Slovenska, Česka, Poľska, Fínska a premiérovo aj z Rakúska. Priamo na námestí vystúpili Medial Banana a Iné Kafe.

Výsledky BAVM 2017

Snowboard

1.miesto:     Dávid Kordiak (SK)

2.miesto:     Samuel Jaroš (SK)

3.miesto:     Boris Karolčík (SK)

SKI

1.miesto:     Ville Vuori (FIN)

2.miesto:     Fabian Kettner (AT)

3.miesto:     Wojciech Bulas (PL)

Juniori

1.miesto:     Samuel Babej (SK)

2.miesto:     Michael Oravec (SK)

3.miesto:     Adam Masár (SK)

Best Trick

Fabian Kettner (SW BIO 9)

2018

Medaily z 11. ročníka Big Air v meste putovali za hranice Slovenska. Najlepšie skoky dali Poliak, Rakúšan a Kanaďan. To najlepšie, čo na doskách a lyžiach dokážu, predviedlo pred tisíckami návštevníkov 31 jazdcov z deviatich krajín sveta. Súťažiaci prišli zo Slovenska, Rakúska, Česka, Maďarska, Poľska, Kanady, Fínska, Slovinska a Litvy. Z desaťmetrovej veže skákalo pätnásť freeskierov a šestnásť snowboardistov. Ženské zastúpenie reprezentovali Natália Šlepecká na lyžiach a Eva Hanicová na snowboarde. Prvé miesta obsadili Poliak Piotr Tokarczyk a Sam Baumgartner z Rakúska. 11. ročník bol špecifickým tým, že sme presunuli konštrukciu skoku vyššie, medzi mestský úrad a Bellov dom. Opäť sme museli Štefánikovo námestie aj zasnežovať a približne 40 tatroviek snehu sme doviezli aj zo Skalky. Súťaž bola zaradená aj do série pretekov Slovenského lyžiarskeho pohára a prvýkrát aj do oficiálnej série pretekov kategórie FIS Race. Jazdci teda mohli zbierať body potrebné napríklad aj pre účasť na európskych pohároch vo freeskiingu a snowboardingu.

Výsledky BAVM 2018

Snowboard

1.miesto:     Piotr Tokarczyk (POL) (Frontside 10)

2.miesto:     Antoine Truchon (CAN)

3.miesto:     Max Kos (SLO)

SKI

1.miesto:     Sam Baumgartner (AUT) (Cork 9)

2.miesto:     Pontus Penttilä (FIN)

3.miesto:     Nik Podrepsek (SLO)

Corona Jib Session

1.miesto:     Matej Dolník

2.miesto:     Martin Blaško

3.miesto:     Dušan Bízik

Best Trick

Zoltán Strcula – bs hardway 180 to cab 360 out na doble kinku